доц. М. Илиева и доц. Р. Райкова


ПРИМЕР ЗА ПОКОЛЕНИЯТА
Професор Иван-Асен Петков започва научния си път във Физико-математическия факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски", който е създаден една година след неговото основаване, през 1889, и в който още от началото са застъпени курсове, изучаващи Земята като физична система. По примера на Спас Вацов (създател на служби по метеорология, сеизмология и хронометрия през 1890 г.) и Порфирий Бахметьев (създава първата геомагнитна лаборатория в България през 1895 г; изследва много аспекти на физиката, между които геоелектричеството и геомагнетизма), следвайки лекциите на Русчо Райнов (хабилитиран преподавател в СУ от 1920 г.; чете редица курсове по физика, включително "Сеизмични вълни" и "Геофизика"), той завършва две специалности - "Математика" и "Физика" - основните науки, които изучават причинно-следствените връзки в природата и ги описват посредством точни закономерности, база за моделиране и проверка на научните предположения. През целия си творчески път съчетава както науката и практиката, така и ролята си на експериментатор, теоретик и учител.
През 1953 г. Петков се завръща във Физико-математическия факултет като хоноруван преподавател (без да прекъсва работата си в другите научноизследователски звена) и води първите курсове по гравиметрия и сеизмични методи, а от 1957 - и обща геофизика. От 1961 г., когато е хабилитиран за доцент, той остава неразделна част от образованието по геофизика. Същата година основава сектора по геофизика в рамките на катедра "Метеорология и геофизика", която съществува като самостоятелна катедра от 1946 г. През 1968 г. Петков е хабилитиран за професор. Под негово ръководство секцията се разраства и през втората половина на 80-те години лекторите и специалистите по геофизика са осем, а общо в катедрата са 24 преподаватели и служители. Учебниците на проф. Петков "Обща геофизика", част I (1968 г.) и част II (1971 г.), са неразделна част от обучението по геофизика и до днес студентите във Физическия и Геолого-географския факултет на СУ, Минно-геоложкия университет и други сродни учебни заведения, както и специалистите от различните области на науките за Земята се подготвят по тях.
Основна характеристика на професор Петков е неговият комплексен и широкоспектърен подход към проблемите в геофизиката. Има разработки и публикации в повечето направления в геофизиката (теоретична и приложна), като всичките му работи, включително и теоретичните, излагат разглежданите проблеми кратко, точно и ясно, което е от изключително значение за всички читатели (специалисти или научни работници).
Днес, 100 години след рождението на проф. Петков, българската геофизика преживява труден период, както и цялата ни страна. Но отново примерът на професора ни води - през последните години съставът на катедра "Метеорология и геофизика" се обнови, като голяма част от преподавателите са в тясно сътрудничество с колеги от "практиката" или идват от научни институти. Предизвикателствата в геофизиката през последните години са свързани главно с прилагане на нови технологии в наблюдателните системи, дистанционни методи, цифровизация, нарастващо качество и количество на данни, обработка и анализ на данните в реално време, комплексно аналитично и числено математическо моделиране на геофизични полета, процеси и явления. Това поражда необходимост (на национално и международно ниво) от висококвалифицирани специалисти с теоретична, практическа и информационна подготовка.
Длъжни сме да продължим делото на проф. Петков!
Р. Райкова, М. Илиева
2015